Nauka HTML i CSS nie tylko dla tworzenia stron – gdzie jeszcze przyda Ci się ich znajomość?

html css nie tylko do stron-internetowych

Chociaż nauka HTML i CSS podejmowana jest bardzo często w celu przyszłego projektowania stron, to języki te mają wiele innych zastosowań i nawet nie planując bycia web designerem, możesz wykorzystywać je w codziennym życiu i w pracy, co pomoże Ci osiągnąć samodzielna nauka lub kurs HTML.

Wszechobecne języki

HTML i CSS nie są językami programowania. HTML to tak zwany język znaczników, który przede wszystkim definiuje logiczną strukturę dokumentu. CSS za to jest językiem arkuszy stylów, dzięki któremu można dokonywać zaawansowanych manipulacji wyglądem dokumentów, czyniąc je o wiele atrakcyjniejszymi i przystępnymi. Chociaż nie można mówić w przypadku tych języków o programowaniu, to ich nauka jest często pierwszym krokiem na dalszej ścieżce ku niemu.

Tak naprawdę jednak HTML i CSS są wykorzystywane nie tylko na stronach internetowych. Z ich pomocą zbudowane są interfejsy rozmaitych programów i aplikacji, a także urządzeń. Dodatkowo dzięki obu językom często tworzone są dokumenty papierowe, elementy graficzne, a także są one nieodzowną częścią marketingu internetowego.

Dokumenty papierowe

Chociaż możesz się nieco zdziwić, słysząc o przygotowywaniu dokumentów papierowych przy pomocy HTML i CSS, to tak naprawdę języki te są wykorzystywane do tego bardzo często. Umożliwiają one bowiem o wiele dalej idącą kontrolę nad dokumentem i jego wyglądem, niż ma to miejsce w przypadku edytorów tekstu czy wielu programów do składu tekstu.

Dzięki HTML i CSS można przygotować atrakcyjne i wysoce profesjonalne dokumenty papierowe. Ucząc się ich, zaprojektujesz na przykład atrakcyjne materiały reklamowe, wizytówki, ulotki, broszury, czy plakaty. Tak samo stworzysz na przykład piękny układ do papierowej książki czy gazety.

Umiejętność projektowania pięknych dokumentów jest bardzo ceniona na rynku pracy i możesz ją też wykorzystać we własnym biznesie. Nawet jeżeli nie masz potrzeby tworzenia takich rzeczy na co dzień, to możesz tworzyć wspaniałe dokumenty do użytku prywatnego — czy będą to piękne i przejrzyste notatki, z którymi powtórki pójdą Ci łatwo i przyjemnie, czy korespondencja, która swoim wyglądem zachwyci odbiorcę i sprawi, że będzie na Ciebie patrzył przychylnie. Dzięki HTML i CSS przygotujesz też, chociażby, wspaniałe CV.

Grafika komputerowa, projektowanie i wizualizacja danych

HTML i CSS są dziś używane powszechnie przez grafików i są one jednym z głównych narzędzi projektantów. Używać ich można do projektowania interfejsów, aplikacji, ale także rozmaitych materiałów marketingowych. Z językami tymi przygotujesz też, chociażby, zapierające dech w piersiach kalendarze.

W żadnym programie biurowym lub programie do składu tekstu nie stworzysz też tak wspaniałych tabeli, jakie mogą powstać dzięki zastosowaniu HTML i CSS. Elementy wizualne są bardzo ważne w codziennym życiu i w biznesie. Dane najczęściej dobrze przyswajalne są, jeżeli występują one w formie tabelarycznej.

Nauka HTML i CSS pozwoli Ci też tworzyć wspaniałe wizualizacje danych, w tym infografiki. Jeżeli nie potrzebujesz nawet tych umiejętności do celów profesjonalnych, to możesz wykorzystać tę umiejętność na przykład na swoim blogu lub na profilu społecznościowym.

Branża marketingu

Nauka HTML i CSS jest też konieczna, jeżeli chcesz zajmować się marketingiem — czy to dla kogoś, czy też promując własny biznes.

Po pierwsze, języki te są podstawą tworzenia rozmaitych treści. Pisanie artykułów na bloga bez ich znajomości jest co prawda możliwe, jednak raczej nie będzie on wyglądał wtedy dobrze. Nauka HTML i kaskadowych arkuszy stylów to też jeden z fundamentów SEO, czyli optymalizacji strony w taki sposób, by była ona przychylnie traktowana przez mechanizmy indeksujące wyszukiwarki. Znając HTML, będziesz mógł w pewnym zakresie sam poprawić widoczność swojej strony w sieci.

W branży marketingowej niezwykle ważna jest też komunikacja wizualna, a więc tworzenie grafik, infografik i dokumentów w HTML i CSS się tu bardzo przyda.

Jeżeli za to poważniej traktujesz marketing (i generalnie biznes), planując też pracę z danymi, z pewnością nauka HTML jest niemal konieczna, gdyż dzięki niej będziesz mógł zagłębić się w tzw. web scraping, czyli pozyskiwanie ściśle określonych danych z sieci przy użyciu rozmaitego oprogramowania (lub jakiegoś języka programowania, na przykład Pythona) w sposób zautomatyzowany.

Narzędzia do web scrapingu przeczesują stronę, opierając się między innymi na znacznikach HTML. Pomagają one w łatwy sposób wyodrębnić ze strony olbrzymie ilości danych, który to proces przeprowadzany ręcznie trwałby nieraz tygodniami. Dodatkowo od razu zapisują one dane w formie tabel lub innych zestawień.

Umiejętność ta może Ci się przydać zarówno w przypadku, gdy chcesz pracować w marketingu, jak i wtedy, gdy prowadzisz własny biznes, chcąc śledzić konkurencję, analizować jej poczynania i wypracować własną strategię marketingową.

Upiększenie własnych social mediów

Dla wielu osób publikowanie w social mediach jest bardzo ważnym elementem życia, nawet gdy nie prowadzą one biznesu. To często po naszym profilu społecznościowym oceniają nas inni, i mowa tu nie tylko o treściach, jakie będą na nim zamieszczane, ale również i o formie, w jakiej są zaprezentowane.

Bez znajomości HTML i CSS profil jest co najmniej przeciętny i bardzo ubogi. Wystarczy jednak chociażby podstawowa znajomość tych języków, by tworzyć posty, które zdecydowanie się wyróżnią. Takie upiększenie profilu może Ci się bardzo przydać, jeżeli twoje konta społecznościowe służą Ci do nawiązywania sieci kontaktów w branży, która Cię interesują lub gdy po prostu chcesz być uważany za osobę, która nie toleruje bylejakości.

Gdzie uczyć się HTML i CSS i ile to zajmuje?

Wiele osób chcących podjąć naukę HTML nie wie, gdzie zacząć. Na pewno są to języki, których nie można po prostu biernie przyswajać i od razu trzeba wykorzystywać je w praktyce.

Co do sposobów nauki, można zainteresować się kursem HTML lub uczyć się całkowicie samodzielnie. Oba podejścia mają swoje wady. Osobom wysoce zorganizowanym i zmotywowanym samodzielna nauka często wydaje się lepszym rozwiązaniem, lecz nadal potrafi to być dla nich wyboista droga. HTML i CSS mocno ewoluowały i są dziś dość mocno złożone. Dobry kurs HTML wcale nie musi być drogi, a do tego często można odbyć go całkowicie online.

Jeżeli nauka HTML i CSS ma stanowić jedynie element hobby, to być może na początek lepiej warto, byś wystartował z nią na własną rękę. Jeżeli jednak planujesz wykorzystywać te języki w pracy i w biznesie, pełny potencjał tych języków pomoże ci odkryć właśnie kurs HTML.

Dobre opanowanie obu języków potrafi zająć dość sporo czasu, co dotyczy zwłaszcza kaskadowych arkuszy stylów, jednak przyjmuje się powszechnie, że już po kilku tygodniach regularnej nauki jest się w stanie tworzyć atrakcyjne treści i poznać te języki na tyle solidnie, by wiedza ta potem była bazą do nauki wykorzystywania ich w zadaniach specjalnych.